reklama
19 czerwiec 2023

Juneteenth

zdjęcie: Juneteenth / https://commons.wikimedia.org/wiki/Juneteenth#/media/File:Emancipation_Day_celebration_-_1900-06-19.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Juneteenth#/media/File:Em ancipation_Day_celebration_-_1900-06-19.jpg
Nazwa Juneteenth to połączenie dwóch słów: "June" (czerwiec) oraz "nineteenth" (dziewiętnastego), co świadczyć ma o dacie, gdy teksańscy niewolnicy zostali uwolnieni.
REKLAMA
Juneteenth - Dzień Wyzwolenia (od niewolnictwa) - to uroczystość obchodzona w Stanach Zjednoczonych 19 czerwca, która upamiętnia zniesienie niewolnictwa. Uroczystość ta jest również znana jako Jubilee Day (Dzień Jubileuszowy), Emancipation Day (Dzień Emancypacji), Liberation Day (Dzień Wyzwolenia) oraz Freedom Day (Dzień Wolności). Od 2021 roku Juneteenth jest oficjalnym świętem stanowym, a afroamerykańskie społeczności i działacze społeczni w USA dążą do uzyskania uznania tego dnia jako święta państwowego w całym kraju. Nazwa Juneteenth to portmanteau, które powstało z połączenia angielskich słów June (czerwiec) i nineteenth (dziewiętnasty), odnoszących się do daty obchodów.

Juneteenth to święto upamiętniające wydarzenia z 19 czerwca 1865 r., tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, gdy generał armii unijnej Gordon Granger publicznie ogłosił w mieście Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas zostali oficjalnie uwolnieni. Chociaż zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych zostało już oficjalnie ogłoszone w 1862 roku przez Proklamację Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna, która weszła w życie 1 stycznia 1863 r., zmieniając status prawny 3,5 miliona Afroamerykanów z niewolników na wolnych, to jednak niewolnictwo nadal było legalne w stanach południowych do końca wojny. Ponadto, w Delaware i Kentucky praktykowano je aż do 6 grudnia 1865 r., kiedy została ratyfikowana 13. poprawka do konstytucji USA, całkowicie znosząca niewolnictwo i przymusową pracę w całym kraju.

Generał Granger odczytał Proklamację Emancypacji jako wojskowy rozkaz nr 3 z balkonu willi Ashton House. Uwolnieni mieszkańcy Galvestonu hucznie świętowali proklamację. Rok później, uwolnieni ludzie w całym Teksasie zaczęli obchodzić rocznicę jako Jubilee Day, dzień jubileuszowy, lub Emancipation Day, dzień ich emancypacji. W wyniku wielkich kryzysów finansowych, mieszkańcy stanów południowych przemieszczali się na zachód i północ. Teksascy Afroamerykanie przenieśli i rozpropagowali tradycję obchodzenia święta Juneteenth, zwłaszcza wśród społeczności kościołów afroamerykańskich.

Obecnie Juneteenth jest obchodzone jako jednodniowy festiwal w Stanach Zjednoczonych, a także w terytoriach zamorskich, bazach wojskowych i amerykańskich społecznościach emigracyjnych, takich jak Paryż. Tradycje święta Juneteenth obejmują publiczne odczytywanie Proklamacji Emancypacyjnej, wspólne śpiewanie, w tym hymnu "Lift Every Voice and Sing", czytanie poezji autorów afroamerykańskich, takich jak Maya Angelou, a także koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne i historyczne, festiwale uliczne, rodeo oraz wybory Miss Juneteenth. Meksykańscy Mascogos, potomkowie Czarnych Seminoli, którzy uciekli przed niewolnictwem w 1852 r. i osiedlili się w Coahuila, również obchodzą Juneteenth.

W 2020 r. Juneteenth nabrało szczególnego znaczenia w świetle zabójstwa George'a Floyda przez policję, masowych protestów w amerykańskich miastach i wsparcia dla ruchu Black Lives Matter. To wydarzenia spowodowały, że wiele amerykańskich instytucji i korporacji oficjalnie obchodzi Juneteenth razem z pracownikami. Niektóre przedsiębiorstwa i instytucje, takie jak Uniwersytety Harvard i Cornell, Twitter, Citigroup, Uber i Nike, ogłosiły uznanie Juneteenth jako święta pracowniczego, zapewniając swoim pracownikom płatny dzień wolny. Korporacje Google i Apple również dodane Juneteenth do swoich oficjalnych kalendarzy Google i iPhone jako amerykańskie święto.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ińsko
-1.9°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ińsku