21 maj 2024

Obwodnica Stargardu ma kosztować 76 mln zł, będzie gotowa w 2027 roku

zdjęcie: Obwodnica Stargardu ma kosztować 76 mln zł, będzie gotowa w 2027 roku / pixabay/723639
Obwodnicę Stargardu o długości 4,5 km zaprojektuje i zbuduje firma Strabag, która złożyła najtańszą ofertę, wyceniając realizację przedsięwzięcia na 76,04 mln zł - poinformował we wtorek szczeciński oddział GDDKiA. Nowa droga ma powstać do 2027 roku.

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował we wtorek o wyborze wykonawcy projektu i budowy obwodnicy Stargardu w ciągu DK20. Z siedmiu ofert złożonych w postępowaniu przetargowym (od 76,04 mln zł do 91,6 mln zł) wybrano najtańszą. Złożyła ją firma Strabag.

„Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej” – wyjaśnił Mateusz Grzeszczuk, rzecznik GDDKiA w Szczecinie.

Głównym kryterium oceny ofert była cena (55 proc.), a kolejnym - przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe (30 proc.).

Zgodnie z informacją GDDKiA inwestycja ruszy za około półtora roku. Wykonawca ma 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na roboty budowlane przewidziano 15 miesięcy. Grzeszczuk zaznaczył, że okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca będą wyłączne z czasu realizacji robót. Oddanie do ruchu obwodnicy Stargardu planowane jest w 2027 r.

Nowy obwodnicowy odcinek DK20 będzie północno-wschodnią częścią „ringu” wokół miasta. Południową obwodnicą jest trasa S10, przebudowana kilkanaście lat temu. Te dwie drogi krajowe będą łączyć się na węźle Stargard Wschód. Nowa trasa przejdzie przez dolinę rzeki Krąpiel, następnie przetnie drogę powiatową Strachocin – Sułkowo (powstanie tam wiadukt) oraz linię kolejową nr 202 Stargard – Gdańsk (kolejny wiadukt) i włączy się w obecny przebieg DK20 ok. pół kilometra od granicy miasta Stargard. Planowana obwodnica będzie jednojezdniową drogą klasy GP, czyli główną ruchu przyspieszonego.

Wybudowanie obwodnicy poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i kierowców. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego zmniejszy uciążliwości związane z hałasem i zanieczyszczeniami. Nowa droga (ok. 4,5 km) skróci nawet czterokrotnie – według analiz GDDKiA – czas przejazdu. Teraz od węzła Stargard Wschód przez miasto jest 7,4 km, ale na trasie jest dużo skrzyżowań, przejść dla pieszych.

Krajowa „dwudziestka” ma 318 kilometrów. Zaczyna się w Stargardzie, prowadzi przez Chociwel, Węgorzyno, Drawsko, Czaplinek i Szczecinek (w woj. zachodniopomorskim) do Miastka, Bytowa, Kościerzyny i Gdyni (woj. pomorskie).

Inwestycja będzie realizowana z rządowego programu budowy 100 obwodnic, który jest rozpisany na lata 2020-2030. Na Pomorzu Zachodnim w tym programie zaplanowano dziewięć projektów. Budowa obwodnicy Gryfina (DK31) ma zakończyć się do końca tego roku, otwarcie obwodnicy Szczecinka (DK20) zaplanowane jest w połowie 2024 r. Trzy miesiące temu podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy miejscowości Szwecja w ciągu DK22. Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 opracowano projekt budowlany i uzyskano decyzje ZRID. Finalizowane są przetargi na realizację obwodnic Wałcza i Rusinowa na DK22. W tym roku planowany jest przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20. Dla obwodnicy Człopy (DK22) uzyskano decyzję środowiskową, kontynuowane są prace przygotowawcze. (PAP)

tma/ mmu/