reklama
kategoria: Religia
13 marzec 2024

11. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka

zdjęcie: 11. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka / By Aleteia Image Department - Canonization 2014-The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II [CC BY-SA 2.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Wikimedia Commons
By Aleteia Image Department - Canonization 2014-The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II [CC BY-SA 2.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Wikimedia Commons
13 marca 2024 r. świat obchodzi 11. rocznicę wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża. Franciszek został wybrany na Stolicę Piotrową jako 266. papież.
REKLAMA
13 marca 2013 r. w drugim dniu konklawe, które zostało zwołane po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany nowym biskupem Rzymu – 266. papieżem. Tradycyjny biały dym, ogłaszający światu wybór nowego przywódcy Kościoła, pojawił się o godzinie 19:06 czasu rzymskiego.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu Franciszek odmówił Modlitwę Pańską za swojego poprzednika, Benedykta XVI, z którym spotkał się 23 marca w Castel Gandolfo. Następnie poprosił wiernych o modlitwę za swój pontyfikat, udzielając pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Apelował również o modlitwę o ogólnoświatowe braterstwo.

Wybór imienia był podyktowany chęcią zajęcia się problemami ubogich i potrzebujących, naśladując tym samym postawę św. Franciszka z Asyżu, co zostało ogłoszone przez nowego papieża tuż po wyborze.

Już dzień po wyborze papież Franciszek opuścił mury Watykanu, udając się do bazyliki Matki Bożej Większej. Miejsce to jest szczególne dla zakonu jezuitów – tam pierwszą mszę św. odprawił św. Ignacy Loyola.

Przypisuje mu się bardziej swobodne podejście do sprawowania urzędu papieskiego w porównaniu z jego poprzednikami. Na przykład zdecydował się zamieszkać w Domus Sanctae Marthae zamiast w tradycyjnym papieskim apartamencie w Pałacu Apostolskim. Jest znany ze swej pokory, troski o ubogich oraz zaangażowania w dialog międzyreligijny. Jest krytykiem niekontrolowanego kapitalizmu, ekonomii wolnorynkowej, konsumpcjonizmu i nadmiernego rozwoju, opowiadając się za podejmowaniem działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W dziedzinie dyplomacji międzynarodowej pomagał w przywracaniu stosunków amerykańsko-kubańskich oraz wspierał sprawę uchodźców podczas kryzysów migracyjnych w Europie i Ameryce Środkowej. Jest zdecydowanym przeciwnikiem nacjonalizmu oraz dyskryminacji ze względów religijnych.

Jest trzecim, po Leonie XIII i Klemensie XII, najstarszym urzędującym biskupem Rzymu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ińsko
-1.1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ińsku