reklama
kategoria: Zdrowie
13 grudzień 2020

Kiedy sięgnąć po koper

fot. nadesłane
Koper włoski uprawiany w wielu rejonach świata, od lat wykorzystywany jest (w postaci ziół, przyprawy i nasion) przy produkcji leków, alkoholu i potraw. Liście kopru są bardzo dobrym źródłem witaminy C i A, a także składników mineralnych takich jak fosfor, magnez, miedź, potas, wapń oraz pierwiastków śladowych, takich jak molibden i mangan. Ponadto koper zawiera dość duże ilości błonnika pokarmowego i dając uczucie sytości, stanowi idealną przekąskę dla osób dbających o prawidłową masę ciała.
REKLAMA
  • Korzyści dla zdrowia
Nasiona kopru włoskiego stosowane są głównie przy niestrawności. Koper zawiera anetol – olejek eteryczny, który pobudza wydzielanie soków trawiennych, zmniejsza stan zapalny w żołądku i jelitach, a także ułatwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Jest powszechnie używany do produkcji leków zobojętniających kwas solny, poprawia apetyt i zapobiega nieświeżemu oddechowi.
  • Wzdęcia
Koper włoski zawiera kwas asparaginowy, który likwiduje wzdęcia. Ekstrakt z kopru może być stosowany u niemowląt w celu zmniejszenia nadmiaru gazów i likwiduje wzdęcia u niemowlaka.
  • Zaparcia
Nasiona kopru włoskiego zawierają dużo błonnika, pobudzają perystaltykę jelit, a tym samym sprzyjają prawidłowej defekacji.
  • Biegunka

Koper wykazuje właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Ponadto zawiera aminokwasy, takie jak histydyna, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy i pomagają w leczeniu biegunki spowodowanej niestrawnością.
  • Kolki

Zawarty w koprze olejek eteryczny, będący fitoestrogenem, jest pomocny w leczeniu kolki nerkowej
  • Zwiększenie produkcji żółci

Nasiona i korzenie kopru pomagają w leczeniu żółtaczki. Rozszerzają drogi żółciowe, stymulując przepływ żółci.
  • Kaszel

Zawarte w nasionach kopru olejki eteryczne działają wykrztuśnie i pomagają w rozwiązywaniu problemów z drogami oddechowymi. Działają korzystnie przy kaszlu, astmie, zapaleniu oskrzeli i płuc.
  • Anemia

Zawarta w nasionach kopru histydyna jest podstawowym aminokwasem, który pomaga w tworzeniu hemoglobiny i innych składników krwi, zapobiegając tym samym anemii.
  • Zdrowie kobiet

Koper ma łagodne właściwości estrogenne. Stosowany podczas miesiączki pomaga złagodzić bóle menstruacyjne. Przyczynia się również do regulacji cyklu miesiączkowego.
  • Dla kobiet karmiących

Koper zwiększa produkcję i wydzielanie mleka u matek karmiących piersią. Niektóre składniki kopru przenikają do mleka matki, a tym samym przeciwdziałają wzdęciom u dzieci.
  • Działanie chłodzące

Sok z kopru włoskiego posiada również właściwości chłodzące i kojące. Okłady z kopru stosowane na oczy zmniejszają skutki zmęczenia i podrażnienia.
  • Pozostałe korzyści zdrowotne

Najnowsze badania wykazały, że sok z kopru posiada właściwości moczopędne, obniżające ból i gorączkę. Olejek z kopru zmniejsza bóle mięśni i bóle reumatyczne. Ponadto korzeń kopru jest doskonałym źródłem witaminy C – będącej silnym przeciwutleniaczem, a zawarty w nim błonnik i potas poprawiają funkcjonowanie okrężnicy i układu sercowo – naczyniowego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ińsko
1.5°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ińsku